Laseroterapia
Laser jest bardzo często wykorzystywany w rehabilitacji, a konkretnie w fizykoterapii. Jest popularny ze względu na korzystne działanie i możliwość zastosowania zarówno w stanach ostrych, jak i przewlekłych – temperatura tkanek nie wzrasta na tyle, aby zaostrzyć stan zapalny, efekt termiczny jest znikomy.
Biostymulacja laserowa jest wykonywana najczęściej z użyciem specjalistycznej sondy. W zależności od wskazań zabieg stosuje się, wykorzystując metodę kontaktową lub bezkontaktową, punktowo. Bardzo popularne jest zastosowanie lasera na blizny, odleżyny, w porażeniu nerwu twarzowego czy w przypadku schorzeń narządu ruchu. Obecnie biostymulacja z wykorzystaniem światła laserowego znalazła zastosowanie niemal we wszystkich dziedzinach medycyny. Z jego właściwości korzysta chirurgia naczyniowa, kosmetologia czy okulistyka, a także stomatologia. W fizjoterapii korzysta się także z lasera wysokoenergetycznego. Różni się on od niskoenergetycznego tym, że pozwala na znacznie głębszą penetrację tkanek oraz natychmiastowe osiągnięcie efektu przeciwbólowego.
Laser w rehabilitacji ma, jak widać, bardzo szerokie zastosowanie. Warto jednak pamiętać, że nie w każdym przypadku zastosowanie światła laserowego jest wskazane. Kwalifikację do zabiegu przeprowadza lekarz na podstawie wcześniej przeprowadzonego badania. Głównymi wskazaniami do rehabilitacji z użyciem lasera są:
- schorzenia o podłożu reumatycznym i zwyrodnieniowym,
- zespół cieśni nadgarstka,
- okres po urazach typu skręcenia, zwichnięcia i złamania,
- utrudnione procesy gojenia skóry w przebiegu odleżyn,
- ostrogi piętowe,
- łokieć golfisty,
- łokieć tenisisty,
- ostre stany zapalne tkanek miękkich,
- przykurcze mięśni.
Najczęściej stosuje się kombinację różnego rodzaju procedur terapeutycznych. Zabieg może być stosowany u dzieci, wymaga to jednak szczególnej ostrożności i stosowania się do wszystkich procedur związanych z przebiegiem eskpozycji na działanie światła laserowego.