Botoks
Botoks, czyli w nomenklaturze medycznej toksyna botulinowa lub jad kiełbasiany, to silnie toksyczna substancja wytwarzana przez bakterie Clostridium botulinum. Zatrucie toksyną botulinową u człowieka występuje zwykle po spożyciu zakażonego mięsa (najczęściej są to konserwy lub kiełbasy), choć do zainfekowania może dojść również w wyniku kontaktu otwartej rany z bakterią. Efektem jest przede wszystkim osłabienie lub porażenie niektórych grup mięśni (także oddechowych). W przypadku braku szybkiej reakcji w postaci podania antytoksyny botulinowej, może dojść nawet do śmierci pacjenta. Medycyna wykorzystuje jednak efekt, jaki jad kiełbasiany wywiera na mięśnie (a mianowicie ich porażenie), podając go w formie znanego powszechnie botoksu.
Istnieje szereg wskazań do zastosowania toksyny botulinowej w medycynie estetycznej. Wśród najważniejszych można wyodrębnić:
- zmarszczki gładzizny czoła,
- poziome zmarszczki czoła,
- zmarszczki w okolicy ust,
- zmarszczki mięśnia szerokiego szyi,
- zmarszczki środkowej części twarzy.
Botoks jest neurotoksyną. W małych dawkach nie jest ona groźna dla zdrowia. Iniekcja prawidłowo wykonana przez wyspecjalizowany personel medyczny sporadycznie prowadzi do wystąpienia działań niepożądanych.